Carbon County

Elected Positions

State

Legislature

Candidate (Party)
House District 15Donald Burkhart (Republican)
Patrick Gonzales (Libertarian)
House District 47Robert “Bob” Davis (Republican)
Senate District 11Larry Hicks (Republican)
Michael Ray Williams (Constitution)

County

Candidate (Party)
Clerk of CourtMara M. Sanger (Republican)
County AssessorRenee Snider (Republican)
County AttorneySarah Chavez Harkins (Republican)
County ClerkGwynn G. Bartlett (Republican)
County CommissionerR. Travis Moore (Republican)
Willing “John” Johnson (Republican)
County CoronerBrittany Nyman (Republican)
County SheriffAlex S. Bakken (Republican)
Mike Morris (Democratic)
County TreasurerLindsey West (Republican)

Municipal

MunicipalityCandidate (Party)
City Council At-LargeRawlinsElizabeth McDonald
Jacquelin Wells
City Council Ward 1RawlinsBruee Seilaff
DeBari T. Martinez
City Council Ward 2RawlinsLinda Ann Smith
Tonya Lewman
City Council Ward 3RawlinsCheryl Hulme
Steve Sanger
MayorBaggsAnnaMarie Waldron
MayorDixonMelodie Seilaff
MayorElk MountainMorgan J. Irene
MayorEncampmentShannon Fagan
MayorHannaO. D. “Oats” Briggs
MayorMedicine BowSharon Biamon
MayorRiverside
MayorSaratogaChuck Davis
D’Ron Campbell
MayorSinclairCullen Meeks
Phyllis McWhorter
Town CouncilSinclairDavid Robinson
Forest J. Ortiz
Leif Johansson
Town CouncilBaggs
Town CouncilDixonLorell Herold
Raymond Hauger
Town CouncilElk MountainCraig Mustard
Town CouncilEncampment
Town CouncilHannaRoger Hawks
Town CouncilMedicine BowKate Standish
Lucinda L. Schofield
Town CouncilRiverside
Town CouncilSaratogaJacob Fluty
Jerry J. Fluty
Michael Cooley
Town Council UnexpiredElk MountainJoseph G. Neel
Town Council UnexpiredRiverside
Town Council UnexpiredSaratoga
Town Council UnexpiredSinclairBrennen J. Dunlap
Vicki L. Gabelson

School District

MunicipalityCandidate (Party)
Trustee Area 1-School District #2
Trustee Area 2-School District #2Karen Condict
Trustee Area 3-School District #2Janet Zahn
Kassey Westring
Trustee Area 4-School District #2Maria L. Johnson
Trustee-School District #1Brandon Taylor
Michael R. Mann
Michael Young
Tanya S. Evans

College District

Special District

MunicipalityCandidate (Party)
Supervisor-Conservation District RuralSaratoga Encampment RawlinsArla Strasser
Scott Kerbs
Supervisor-Conservation District RuralMedicine BowOwen Williams
Quade Palm
Supervisor-Conservation District RuralLittle Snake RiverJohn R. (Jack) Cobb
Supervisor-Conservation District UrbanMedicine Bow
Trustee 2 year-Fire Protection DistrictBo Alameda
Cory M. Nuhn
Edward Standish
Hans R. Pedersen
Jesse Solaas
Pat Waliser
Tyler Sims
Trustee 2 year-Rural Healthcare DistrictMedicine BowSue Cowdin
Trustee 2 year-Rural Healthcare DistrictLittle Snake RiverBrian J. Lally
Trustee-Cemetery DistrictBaggs
Trustee-Cemetery DistrictReaderBarbara Moss
Cynthia L. Cobb
William Duncan
Trustee-Cemetery DistrictSaratogaJames Wiant
Jamie Campbell
Wanda Erger
Trustee-Fire Protection DistrictCourtney Ney
Homer Beach
James R. “Jim” Piche
Trustee-Museum DistrictSaratoga
Trustee-Museum DistrictLittle Snake RiverKeith Duncan
Rox Hicks
Sherry Weber
Trustee-Rural Healthcare DistrictMedicine BowKay Embree
Trustee-Rural Healthcare DistrictLittle Snake RiverJacquelyn Harvey
Megan Stocklin O’Toole

Judicial Retention

Candidate (Party)
Second Circuit CourtRobert J Sanford