Big Horn County

Elected Positions

State

Legislature

Candidate (Party)
House District 26Dalton Banks (Republican)
House District 27Martha Lawley (Republican)
House District 28John R. Winter (Republican)
Kimberly M. Bartlett (Democratic)
Senate District 19Dan Laursen (Republican)

County

Candidate (Party)
Clerk of CourtSerena K. Lipp (Republican)
County AssessorGina Anderson (Republican)
County AttorneyMarcia E. Bean (Republican)
County ClerkLori Smallwood (Republican)
County CommissionerDave Neves (Republican)
Deb Craft (Republican)
County CoronerMichael Kirk Jameson (Republican)
County SheriffKen Blackburn (Republican)
County TreasurerNicole Vigil (Republican)

Municipal

MunicipalityCandidate (Party)
MayorBasinCJ Duncan
Clayton Draggoo
MayorBurlingtonGary Brunko
MayorByron
MayorCowley
MayorDeaverBill Camp
MayorFrannie
MayorGreybullLyles R. Foley
MayorLovellTom Newman
MayorMandersonBarbara Wall
Dennis L. Chambers
Town CouncilBurlingtonCourtney Allen
Town CouncilBasin
Town CouncilByron
Town CouncilCowleyDiane R. Badget
Scott Crosby
Town CouncilDeaverSteve Gillett
Town CouncilFrannie
Town CouncilGreybull
Town CouncilLovellBob Mangus
Daniel L. Anderson
Town CouncilMandersonTroy Chambers
Town Council UnexpiredMandersonJudy Bury
Tim Patrick
Town Council UnexpiredFrannie
Town Council UnexpiredGreybullChris Dooley
Dean S. Mairs
Matthew Stamstad
Town Council UnexpiredLovellRaymond Messamer

School District

MunicipalityCandidate (Party)
Trustee 2 year-School District #4Linda Osmond
Trustee Area C-School District #1BurlingtonGary Brunko
Jessie Hamilton
Trustee Area D-School District #1CowleyDavid Banks
Trustee Area J-School District #4BasinGregory Gloy
Trustee-School District #1Christine Bullinger
Hiedi J. Christensen
Joseph Bassett
Kris Brimhall
Randy Wicke
Wendy Fuller
Trustee-School District #2Bruce H. Jolley
Danny Jolley
Keith G. McIntosh
Marianne Grant
Trustee-School District #3Lynette Murray
William D “Bill” Robertson
Trustee-School District #4Austin Alexander
Terri Hobmeier

College District

Special District

MunicipalityCandidate (Party)
Director 2 year-Fire Protection District #2Barbara Anne Greene
Director-Fire Protection District #1Michael Leonhardt
Director-Fire Protection District #2Tim Metro
Director-Fire Protection District #3Kendal Wambeke
Director-Fire Protection District #4Adrian Preator
Director-Fire Protection District #5
Supervisor-Conservation District At LargeShoshoneDavid Hessenthaler
Supervisor-Conservation District At LargeSouth Big HornHoward Wildman
Supervisor-Conservation District RuralShoshoneBo Grant
Supervisor-Conservation District RuralSouth Big HornGeorge Kelso
Supervisor-Conservation District UrbanShoshoneKeith Grant
Supervisor-Conservation District UrbanSouth Big Horn
Trustee 2 year-Cemetery District
Trustee 2 year-Cemetery DistrictHyattvilleJune Booth
Trustee 2 year-Cemetery District
Trustee 2 year-Cemetery DistrictDeaver-FrannieAlicia M. Troutman
Trustee 2 year-Hospital DistrictSouth
Trustee 2 year-Senior Citizens Service District
Trustee-Cemetery DistrictBasil Sorenson
Stan Kraushaar
Trustee-Cemetery DistrictBurlingtonAlbert W. Henderson
Jacob Davidson
Kimberly Rasmussen
Trustee-Cemetery DistrictByronE. Denney NeVille
Edward Gifford
Steven S. Wagner
Trustee-Cemetery DistrictCowleyDonald R. Minchow
Hugh C. Mortensen
Mac Crosby
Trustee-Cemetery DistrictDeaver-FrannieMelvyn E. Wambeke
Terri L. Herlitz
Vana B. Camp
Trustee-Cemetery DistrictEmblemChris Edwards
George Kelso
Janet Kummerfeldt
Trustee-Cemetery DistrictHyattvilleGuy Tharp
Kelli L. Mercer
Kelly Darling
Trustee-Cemetery DistrictLovellMichael K. Jameson
Ralph Winland
Todd Herman
Trustee-Cemetery DistrictOttoCamilla Hancock
Judy Winters
Sheri C. Hartman
Trustee-Cemetery DistrictSouth CentralM. Scott McColloch
Trustee-Hospital DistrictDeaver-FrannieGarret I Fescoln
Trustee-Hospital DistrictByron-CowleyBrett Crosby
Trustee-Hospital DistrictSouthJanet E. Evans
Jeff Petty
Trustee-Hospital DistrictNorthB. Todd Simmons
Bruce Morrison
Max H. Lewis
Trustee-Rural Health District #1Laura Huber
Russell Fowler
Trustee-Senior Citizens Service DistrictSouthBarbara Anne Greene
Kasie Stewart
Trustee-Senior Citizens Service DistrictNorthPatricia Parmer
Pauline Tippets

Judicial Retention